Příběhy dvou studentů ožily po více jak osmdesáti letech

Díky spolupráci KreBul, o.p.s. a Gymnázia Prachatice byly oživeny dva zapomenuté příběhy. O jaké šlo se mohli dozvědět návštěvníci malé slavnosti, která byla uspořádána v pondělí 15. dubna v aule gymnázia.

„Ve výroční zprávě školy z roku 1946/1947 jsem objevila několik jmen bývalých studentů či pracovníků školy, kteří nepřežili druhou světovou válku,“ popisuje začátek příběhu ředitelka školy Jana Dejmková. Pak už stačilo potkat se s kolegy z KreBulu, kteří se věnují holokaustu a multikulturní výchově a nápad byl na světě. K celé aktivitě byl přizván i pedagog Tomáš Soumar a studenti Erik Vlášek a Ondřej Machart. Ti na základě získaných dobových materiálů a pátrání v online archiváliích zpracovali životní příběh dvou studentů – Maxe Spiegela, rodáka z Prachatic a Arnošta Klingera z Dírné u Tábora, kteří zemřeli v koncentračním táboře v Osvětimi. 

Na základě této iniciativy byly před budovou školy osazeny dva první stolpersteiny - kameny, o které se zakopává - v Prachaticích. Jejich význam objasnila ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu Marta Malá: „Z Talmudu vychází myšlenka, která říká, že člověk je zapomenut pouze tehdy, je-li zapomenuto jeho jméno. Proto jsem velmi ráda, že právě dnes odkrýváte dva kameny zmizelých a vracíte tak životní příběhy dvěma studentům školy,“ uzavřela. V zahradě školy pak byla umístěna vzpomínková deska s medailonky obou studentů. 

Během slavnosti, kterou zpěvem zahájil a zakončil sbor studentů nižšího gymnázia pod vedením Kláry Málové, vystoupila řada hostů, mezi kterými byli senátor Tomáš Jirsa, náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro školství Pavel Klíma, starosta města Prachatice Jan Bauer, ředitelka Nadačního fondu obětem holocaustu Marta Malá. Slavnosti se zúčastnila také Šárka Poláčková, která je praneteř Arnošta Klingera, jednoho z připomínaných studentů. „Je pro mě velká čest, že zde dnes mohu být a připomenout si spolu s vámi příběh mé rodiny. Je to neuvěřitelné, že více jak po 80. letech se oba dočkali takové milé vzpomínky. Jsem za to velmi vděčná,“ shrnula ve svém krátkém vstupu.

Stolpersteine - česky též kameny zmizelých, „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (zavadit pohledem), jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku, připomínající oběti nacistického režimu. Původně šlo o projekt německého umělce Guntera Demniga, který první kámen položil 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem.

Položení vzpomínkových kamenů se konalo za finanční podpory Jihočeského kraje, města Prachatice a Nadačního fondu obětem holocaustu v rámci projektu Vzpomínka pro lidskost. 

Autor textu: Mgr. Zdeněk Krejsa, DiS.
 

22.04.2024 Bc. David Hocke