Slavnostní křest knihy o jihočeských osobnostech se díky suchému únoru obešel bez alkoholu 

V hlavní budově Krajského úřadu v Českých Budějovicích se ve čtvrtek 2. února 2023 uskutečnil křest knihy JIHOČESKÉ OSOBNOSTI (známé a méně známé) – Oživování kulturní historie autorů Bohumila Ždichynce a Vladimíra Novotného. Křest byl spojený s komentovanou prohlídkou obrazů malířky Claudi Ondok, která vytvořila portréty některých osobností, o kterých publikace pojednává. Akce se konala pod záštitou 1. náměstka hejtmana Františka Talíře. 

Slavnostního křtu knihy se ujaly přední osobnosti spjaté s jihočeským regionem. Kromě spoluautora knihy Vladimíra Novotného a výtvarnice Claudi Ondok to byla primátorka města České Budějovice Dagmar Škodová Parmová, senátor Tomáš Jirsa,  radní Jihočeského kraje Tomáš Bouzek a členka syndikátu novinářů a Rady obce spisovatelů Hana Hosnédlová. Knihu, pojednávající o jedenadvaceti jihočeských osobnostech pokřtili v souladu s právě probíhajícím Suchým únorem stylově – tedy bez alkoholu. 

Právě pokřtěná kniha spoluautorů Bohumila Ždichynce a Vladimíra Novotného navazuje na podobně koncipovanou knihu Pozapomenutí Jihočeši (2021), která se setkala s kladnou odezvou. I tato další jihočeská pouť po stopách polozapomenutých či dnes už méně známých kulturních osobností, spisovatelů a výtvarných umělců, má dvacet jedna místopisně-kulturních zastavení: České Budějovice – Věroslav Mertl, Hrdějovice – Milan Doubrava, Hluboká nad Vltavou – Václav Lacina, Velešín – Josef Vlastimil Kamarýt, Putim – literární postava Jana Cimbury, Čestice – Miloslav Troup, Kotýřina – Jan Hodějovský z Hodějova, Cerhonice – Ladislav Stroupežnický, Třeboň – František Heřmánek, Chlum u Třeboně – František Hrubín, Strunkovice nad Blanicí – Václav Kiml, Jindřichův Hradec – Bohuslav Balbín, Čížkov – František Jaromír Rubeš, Chelčice – Petr Chelčický, Vlachovo Březí – Jindřich Boška, Pelhřimov – Simonetta Buonaccini, Soběslav – Karel Bodlák, Husinec – Josef Krejsa, Vodňany – Otokar Mokrý, Včelná pod Boubínem – Karel Šarlih, Prachatice – Josef Chwala. Proč 21 zastavení? Obě čísla dohromady dávají trojku, která je tvořivá. Čtenář má před sebou jedenadvacet portrétů osobností spisovatelů a výtvarných umělců narozených či žijících v jihočeském regionu, vybraných po zralém uvážení s pocitem, že život a dílo těchto tvůrců může poznanou moudrostí mnohé říci i současným generacím. 
 

03.02.2023 Bc. David Hocke