Vydři to olympijsky! Olympiáda mládeže 2024 v Jihočeském kraji odhalila maskota

To je ona. Maskotem XI. letní Olympiády dětí a mládeže, která se bude konat od 23. do 27. června 2024 v Jihočeském kraji, je barevná vydra. 4500 účastníků ze všech čtrnácti krajů republiky bude na ODM 2024 motivovat k velkým sportovním výkonům heslem: Vydři to olympijsky!

Slavnostní představení maskota Olympiády dětí a mládeže v Jihočeském kraji se uskutečnilo v pondělí 30. října na gymnáziu Česká v Českých Budějovicích. Právě největší krajské město bude společně s Táborem a Hlubokou nad Vltavou hostit největší multisportovní akci pro mladé sportovce Česka.

Máme u nás v Jihočeském kraji pro příští rok velké ambice. Chceme využít toho momentu, že startují měsíc po naší Olympiádě mládeže olympijské hry v Paříži, na které se chceme napojit. ODM prošlo mnoho současných českých olympioniků a pro mládež to může sloužit jako motivace, že se mohou olympiády třeba také jednou zúčastnit,“ řekl Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje.

A propojením s hrami v Paříži odstartuje ODM už slavnostním zahájením. „Chceme ho uskutečnit na vodě, stejně jako to o měsíc později bude v Paříži. My tak budeme úplně první olympiádou, která má slavnostní zahájení na vodě,“ dodal Kuba, který představil na tiskové konferenci i maskota Olympiády mládeže 2024, barevnou vydru. „Jihočeský kraj je o vodě, rybnících a řekách. Proto není nahodou, že maskotem naší Olympiády mládeže je právě vodní zvíře, a to vydra.“

Maskot v akci

Nový maskot nezahálel a chvíli po svém představení se rozhodl všem dokázat, že je tím pravým ambasadorem, který má ke sportu blízko. Ve školní tělocvičně se vydra utkala na speciální dráze s baseballovým reprezentantem Martinem Mužíkem.

Jsem moc rád, že v našem kraji můžeme pořádat Olympiádu mládeže, která bude mít v programu i softball. Odpalovací sporty získávají u nás na popularitě a přesně tohle náš sport potřebuje, aby ho viděli mladí sportovci,“ usmíval se Mužík, jež trénuje baseball v Hluboké nad Vltavou a sám hned dvakrát reprezentoval Jihočeský kraj na ODM.

Hledá se jméno

Maskota už známe, ale stále ještě nevíme, jak se bude jmenovat. Šanci vymyslet jméno pro vydru mají všechny děti ze škol v Jihočeském kraji, které budou zapojené do doprovodného programu ODM. Autoři nejlepších návrhů se mohou těšit na atraktivní ceny.

A to není vše. V rámci doprovodného programu Olympiády dětí a mládeže mohou soutěžit základní školy, víceletá gymnázia a střední školy z Jihočeského kraje a plnit řadu výzev včetně natočení videa originálního breakingu. Tento sport se na olympijských hrách v Paříži představí vůbec poprvé.

Byla by škoda, kdyby byla Olympiád mládeže jen o pěti dnech. Proto chceme využít potenciál této skvělé akce a žádáme všechny ředitele a učitele, aby se zapojili do našeho doprovodného programu, který je má navíc motivovat ke sportu. Chceme, aby si to hlavně všichni u nás na ODM užili,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství Pavel Klíma.

ODM opět na ČT sport

Jak významná akce je Olympiáda dětí a mládeže uvedl Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru. „Příprava ODM probíhá intenzivně, protože je to projekt, který je v mnohém srovnatelný s olympijskými hrami. Bude tu 4500 účastníků ve 20 sportech na 27 sportovištích. Je to velká organizační výzva. A myslím si, že vidět či navštívit v červnu ODM bude fantastický odrazový můstek pro sledování velké olympiády.

Tiskovou konferenci vysílal kanál ČT sport a akci moderoval sportovní komentátor Tomáš Budka, který připravuje v rámci Olympiády dětí a mládeže 2024 i speciální magazín. Česká televize pravidelně vysílá přenosy z ODM a ani příští rok tomu nebude jinak.

Diváci z celé republiky tak budou moci sledovat díky ČT sport mladé sportovce. Opět se tak budou na některých školách zastavovat vyučování, a bude se fandit spolužákům soutěžícím na ODM,” dodal Šuman.

15.11.2023 Bc. Hana Brožková