Jihočeský kraj zve na výstavu Artists Meetup

Ojedinělou výstavu hostí v březnu Jihočeský kraj. Zájemci zde mohou obdivovat na padesát děl předních jihočeských výtvarníků. Výstava s názvem Artists Meetup je přístupná ve 2. a 3. podlaží hlavní budovy úřadu, vždy v provozních hodinách. Všechny milovníky umění na tuto výstavu do prostor úřadu pozval i první náměstek hejtmana František Talíř.

„Jsem opravdu rád, že můžeme výstavu u nás na kraji pro veřejnost uspořádat. Úřad totiž nemá být nějakým tajemným hradem v Karpatech, ale má to být prostě dům, který je otevřený pro všechny. Do kterého každý může kdykoli přijít s prosbou o pomoc nebo o radu. Aby to prostředí bylo harmonické a kultivované, skutečně vlídné, tomu pomáhají právě takové výstavy, jako je ta, kterou dnes otevíráme," uvedl Talíř při příležitosti slavnostní vernisáže, která se konala 1. března. Upozornil zároveň, že výstava hostí díla členů Asociace jihočeských výtvarníků, takže z celé výstavy dýchá ta pravá jihočeská atmosféra. Závěrem náměstek Talíř prozradil, že své dílo zde vystavuje i jeho kolega, náměstek hejtmana Pavel Klíma, který je také členem asociace.

Opravdu se výstavy účastním. Jako člen výboru asociace zde vystavuji jeden ze svých obrazů. Konkrétně je to obraz z roku 2022 s názvem Rybník 22, který opravdu vznikl v plenéru, na břehu jednoho jihočeského rybníka. Úmyslně neříkám kterého, ale úplně přesně si pamatuji tu situaci, kdy obraz vznikal. Bylo to velmi slunné, téměř už letní červnové odpoledne. Doufám, že se mi tu atmosféru podařilo v obraze zachytit,“ přiznal s úsměvem náměstek Klíma a poděkoval za skvělé vedení Asociace jihočeských výtvarníků Vítu Pavlíkovi, který je jejím dlouholetým předsedou a který ji vlastně „drží pohromadě“.

„Jsme prostě dobrá parta kvalitních umělců a myslím, že i proto se obrazy vždy podaří poskládat tak, aby koncepce výstavy byla komplexní a něčím zajímavá. Již Auguste Renoir poznamenal, že malba není jen dlouhé snění s otevřenýma očima, ale především řemeslná zručnost a já si myslím, že u nás, u jihočeských autorů, té řemeslné zručnosti můžete zhlédnout opravdu velký kus,“ uvedl během zahájení výstavy předseda Asociace Vít Pavlík a poděkoval kolegům výtvarníkům, že nelitovali námahy a svá díla na krajský úřad přivezli třeba i vlaky či autobusy.

Velký obdiv všem výtvarníkům a jejich dílům vyjádřila také primátorka města České Budějovice Dagmar Škodová Parmová. „Vernisáž 40 autorů jihočeských výtvarníků je opravdu famózní. Vystavuje zde velká většina našich výtvarných umělců a je skvělé, že prostor krajského úřadu nabízí veřejnosti možnost se s jejich díly seznámit,“ uvedla primátorka na závěr.

03.03.2023 Bc. David Hocke