Kraj ocenil medailisty z her X. zimní olympiády dětí a mládeže ČR

Medailisty z X. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2023 přijali a ocenili v pondělí 13. února představitelé kraje. Hry se konaly na konci ledna v Královéhradeckém kraji a mladí Jihočeši na nich obsadili v konkurenci sportovců z ostatních 13 krajů a Hlavního města Prahy osmé místo. Vystoupení završili ziskem celkem 7 cenných kovů. Konkrétně 2 zlatých, 1 stříbrné a 4 bronzových medailí.

Všem mladým sportovcům bych rád jménem kraje poděkoval za vzornou reprezentaci našeho regionu. Totéž platí i pro jejich trenéry, učitele a rodiče za to, že je ke sportu vedou,“ uvedl hejtman Martin Kuba, který neskrýval radost z úspěchu mladých Jihočechů. Slíbil jim zároveň, že příští letní olympiáda, která se bude konat koncem června 2024 v Jihočeském kraji, bude opravdu výjimečná. „Další olympiádu budeme pořádat tady na jihu Čech vlastně 14 dní před velkou olympiádou v Paříži. Už teď budeme pracovat na tom, aby byla hezká a aby si ji mladí sportovci z celé republiky opravdu užili. Ukazuje se totiž, že je to pro ně velká motivace. Najednou nesoutěží jen za svůj klub, ale reprezentují celý svůj kraj. Řada z nich se pak objeví na velkých olympijských hrách a začne si plnit své sportovní sny. A my v jižních Čechách jsme za to rádi,“ dodal hejtman Kuba.

Náměstek hejtmana pro školství a sport Pavel Klíma připomněl, že na Hrách X. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2023 reprezentovalo Jihočeský kraj 86 sportovců pod vedením 28 trenérů. „Nejúspěšnějšími sporty z pohledu zisku medailí byly snowboard, běh na lyžích, krasobruslení a šachy. Naší nejúspěšnější olympioničkou pak byla Emma Mánková, která v běhu na lyžích získala zlatou i bronzovou medaili a v rámci štafetového běhu na lyžích stříbrnou,“ vyjmenoval Klíma a poděkoval nejen účastníkům, ale hlavně jejich rodičům a trenérům. „Vždycky říkám, že k prosazení talentu musí mít pomyslná stolička úspěchu tři nohy. Tedy nejen talent, ale i dobrého trenéra a zapáleného rodiče,“ uzavřel Klíma.

13.02.2023 Bc. David Hocke