Silniční hospodářství: Povolení zvláštního užívání silnice I. třídy - stavební práce

Popis služby

K užívání silnice I. třídy jiným než obvyklým způsobem nebo k jiným účelům, než pro které je určena, je potřeba povolení zvláštního užívání silnice I. třídy. Zvláštním užíváním je zejména provádění stavebních prací. Povolení zvláštního užívání silnice I. třídy na území Jihočeského kraje vydá Krajský úřad Jihočeského kraje, odbor dopravy a silničního hospodářství, jako příslušný silniční správní úřad ve věcech silnic I. třídy.

Pro koho je služba určena?

Fyzická nebo právnická osoba, v jejímž zájmu nebo kvůli jejíž činnosti má být zvláštní užívání komunikace povoleno. V případě stavebních prací je žadatelem o vydání povolení zhotovitel, pokud silniční správní úřad nestanoví jinak.

Jaký je postup vyřízení?

Povolení zvláštního užívání silnice I. třídy se vydává na základě žádosti podané výše uvedenou osobou nejpozději 30 dnů před dnem požadovaného zvláštního užívání. Povolení lze vydat pouze s předchozím souhlasem vlastníka dotčené silnice I. třídy a může-li zvláštní užívání ovlivnit bezpečnost nebo plynulost silničního provozu, také s předchozím souhlasem příslušného orgánu Policie ČR.

Co potřebuji mít?

• odhadovaný vliv zvláštního užívání na bezpečnost a plynulost provozu a návrh na řešení vniklé situace – grafický návrh dopravně inženýrského opatření, ve kterém bude vyznačen dotčený úsek silnice I. třídy a přechodné dopravní značení
  • souhlasné stanovisko Policie ČR, Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje, dopravního inspektorátu
  • souhlasné vyjádření správce dotčené silnice I. třídy Ředitelství silnic a dálnic ČR, správa České Budějovice
  • (pokud nebudou k žádosti souhlasy Policie ČR a ŘSD ČR doloženy, je možné tyto doklady zajistit po dohodě prostřednictvím zdejšího úřadu)
  • stanovení přechodné úpravy provozu vydané jiným silničním správním úřadem (obecní úřad obce s rozšířenou působností nebo Ministerstvo dopravy), vyžádá-li si zvláštní užívání umístění přechodného dopravního značení na pozemních komunikacích, u nichž stanovení přechodné úpravy není v působnosti zdejšího krajského úřadu
  • plná moc, pokud žadatel jedná v zastoupení

Jaká je lhůta pro vyřízení?

Lhůta pro vyřízení žádosti se řídí správním řádem a činí 30 dnů. V případě, že je potřeba nařídit ústní jednání, nebo jde-li o zvlášť složitý případ, činí lhůta až 60 dnů.

Jaký je poplatek za vyřízení?

Správní poplatek za vydání povolení je závislý na délce trvání zvláštního užívání:

0–10 dnů 100 Kč, 11 dnů – 6 měsíců 500 Kč, déle než 6 měsíců 1 000 Kč.

Kdo mi pomůže?

okr. České Budějovice a Tábor – Ing. Mária Čejková – cejkova@kraj-jihocesky.cz; tel.: 386 720 138

okr. Písek – Bc. Marcela Hovorková – hovorkova@kraj-jihocesky.cz; tel.: 386 720 543

okr. Jindřichův Hradec – Ing. Pavel Havlík – havlik@kraj-jihocesky.cz; tel.: 386 720 375